News-Sentinel.com Your Town. Your Voice.
This Weeks Deal
The Plex
Batting-Cage Tokens at 51% off for $22
($45 Value)
This Week Only
$22
52% off
Local Business Search
Stock Summary
Dow16943.81
Nasdaq4415.49
S&P 5001967.572.89
AEP54.31-0.49
Comcast54.550.195
GE26.550.35
ITT Exelis17.10-0.01
LNC52.070.26
Navistar36.71-0.11
Raytheon92.960.86
SDI18.200.22
Verizon50.320.68

Prep scoreboard: Tuesday's results

Sunday, January 20, 2013 - 11:20 pm

Boys basketball

SNIDER 65, CANTERBURY 60

Snider*15*17*12*21*—*65

Canterbury*9*20*18*13*—*60

Snider: Halstead 20, Leander Williams 16, Harvey 5, Spitnale 4, Devlyn Williams 10, Washington 4, Covington 6

Canterbury: Moyle 11, Pedro 2, VanHorn 26, Sinn 7, Kus 8, Walker 6.

COLUMBIA CITY 71, HUNTINGTON NORTH 64

Huntington*20*13*13*18*—*64

Columbia City*14*13*24*20*—*71

Huntington North: Reed 13, Landrum 4, Miller 23, Platt 5, Kern 9, Ehler 3, Irwin 3, Hogan 4.

Columbia City: Woll 31, Paul 2, Benedict 8, Hinen 27, Reed 3.

LAKEWOOD PARK CHRISTIAN 67, WOODLAN 57

LPC*20*17*13*18*—*67

Woodlan*11*15*22*9*—*57

Lakewood Park Christian: Mann 17, Davison 6, Neely 3, Gerke 9, Crosby 27, Hathaway 3, Troyer 2.

Woodlan: White 7, McGettigan 6, Gerig 21, Williams 6, Burden 3, Bennett 14.

Girls basketball

EASTBROOK 41, ADAMS CENTRAL 34

Eastbrook: (scoring unavailable).

Adams Central: S. Fiechter 3, Macklin 3, Case 7, B. Fiechter 7, Busse 4, Fox 3, Carroll 4, Salway 3.

Girls swimming & diving

SNIDER 172, CONCORDIA LUTHERAN 95, SOUTH SIDE 60

200 medley relay: 1. Snider (C. Baldus, Burton, Hyde, Mintch) 1:58.60.

200 freestyle: 1. C. Baldus (Sni) 2:11.60.

200 individual medley: 1. Mintch (Snider) 2:16.33.

50 freestyle: 1. Hyde (Sni) 26.10.

1-meter diving: 1 Book (Sni) 153.45.

100 butterfly: 1. Miller (Sni) 1:03.30.

100 freestyle: 1. Lawson (CL) 1:00.50.

500 freestyle: 1. Belleville (Sni) 5:53.30.

200 freestyle relay: 1. Snider (G. Baldus, Merz, Hinsey, Mintch) 1:48.90.

100 backstroke: 1. G. Baldus (Sni) 1:05.58.

100 breaststroke: 1. Mintch (Sni) 1:11.63.

400 freestyle relay: 1. Snider (Miller, Evans, Burton, Hyde) 4:06.28.

BISHOP LUERS 115, CANTERBURY 112, WAYNE 87

200 medley relay: 1. Canterbury (Bormann, LaRue, Hilborn, Colby) 2:08.61

200 freestyle: 1. Baldus (BL) 2:29.75.

200 individual medley: 1. Hilborn (Can) 2:23.16.

50 freestyle: 1. Hayes (BL) 27.66.

1-meter diving: 1. Baldus (BL) 185.65.

100 butterfly: 1. Hilborn (Can) 1:09.10.

100 freestyle: 1. Hayes (BL) 1:00.66.

500 freestyle: 1. LaRue (Can) 6:28.31.

200 freestyle relay: 1. Wayne (C. Cerajewski, Reid, Olson, M. Cerajewski) 2:05.47.

100 backstroke: 1. M. Cerajewski (W) 1:11.78.

100 breaststroke: 1. M. Cerajewski (W) 1:14.59.

400 freestyle relay: 1. Canterbury (Bormann, Kolar, LaRue, Hilborn) 4:36.23.

CARROLL 188, COLUMBIA CITY 82

1-meter diving: 1. Hirschy (Car) 160.60.

200 medley relay: 1. Carroll (Pushis, Nanna, Kresl, Kostka) 1:53.86.

200 freestyle: 1. Lower (Car) 2:16.14.

200 individual medley: 1. Heaston (Car) 2:16.93.

50 freestyle: 1. Voje (Car) 27.55.

100 butterfly: 1. Rini (Car) 1:08.10.

100 freestyle: 1. Lower (Car) 1:01.70.

500 freestyle: 1. Wiegner (Car) 6:08.32.

200 freestyle relay: 1. Carroll (Pushis, Kresl, Voje, Butz) 1:45.70.

100 backstroke: 1. McKee (Car) 1:10.53.

100 breaststroke: 1. Bednarz (Car) 1:13.87.

400 freestyle relay: 1. Carroll (Barnes, Koska, Van, Kiess) 4:06.63.

Boys swimming & diving

SNIDER 164, CONCORDIA LUTHERAN 84, SOUTH SIDE 71

200 medley relay: 1. Snider (Radike, Mintch, Carboni, Lill) 1:46.28.

200 freestyle: 1. Swandson (Sni) 1:34.19.

200 individual medley: 1. Lill (Sni) 2:11.54.

50 freestyle: 1. Lill (Sni) 23.65.

1-meter diving: 1. Billingsley (Sni) 200.30.

100 butterfly: 1. Mintch (Sni) 57.44.

100 freestyle: 1. Carpenter (Sni) 55.15.

500 freestyle: 1. Radike (Sni) 5:28.56.

200 freestlye relay: 1. Snider (Swardson, Mayhew, Carpenter, Mintch) 1:39.54.

100 backstroke: 1. Mintch (Sni) 1:00.64.

100 breaststroke: .1 Manuel (South Side) 1:11.32.

400 freestyle relay: 1. Concordia Lutheran (Bartkowski, Beverly, Hoffman, Gastineau) 3:39.54.

CANTERBURY 105, BISHOP LUERS 94, WAYNE 57

100 medley relay: 1. Canterbury (Delbello, Westropp, White, Jones) 2:02.58.

200 freestyle: 1. Maldeney (BL) 2:23.25.

200 individual medley: 1. Westropp (Can) 3:24.32.

50 freestyle: 1. Fink (BL) 26.23.

100 butterfly: 1. White (Can) 1:06.58.

100 freestyle: 1. Maldeney (BL) 1:00.53.

500 freestyle: 1. Brown (BL) 6:54.00.

200 freestyle relay: 1. Canterbury (Jones, Norris, White, Westropp) 1:51.87.

100 backstroke: 1. Lohman (W) 1:19.48.

100 breaststroke: 1. Westropp (Can) 1:12.71.

400 freestyle relay: 1. Canterbury (Jones, Delbello, Galliher, White) 4:18.67.

CARROLL 180, COLUMBIA CITY 101

1-meter diving: 1. Miller (Car) 183.65.

200 medley relay: 1. Carroll (Huizing, Music, Wyant, Cater) 1:44.96.

200 freestyle: 1. Sagan (Car) 1:58.92.

200 individual medley: 1. Music (Car) 2:09.51.

50 freestyle: 1. Trahin (Car) 24.04.

100 butterfly: 1. Nichols (Car) 56.13.

100 freestyle: 1. Huizing (Car) 51.74.

500 freestyle: 1. Sagan (Car) 5:34.99.

200 freestyle relay: 1. Carroll (Nichols, Trahin, Wyant, Cater) 1:35.82.

100 backstroke: 1. Hess (Car) 58.79.

100 breaststroke: 1. Cater (Car) 1:09.06.

400 freestyle relay: 1. Carroll (Sagan, Edwards, Wyant, Wortinger) 3:42.43.