• Facebook
  • Twitter
  • RSS
70°
Saturday October 25, 2014
View complete forecast
News-Sentinel.com Your Town. Your Voice.
Local Business Search
Stock Summary
Dow16805.41127.51
Nasdaq4483.7130.92
S&P 5001964.5813.76
AEP56.471.19
Comcast54.261.04
GE25.640.2
ITT Exelis16.780.02
LNC50.600.86
Navistar34.800.1
Raytheon98.12-0.76
SDI22.310.16
Verizon48.770.55

Crews, Swanigan make all-state teams

More Information

Online

For more on prep basketball follow Justin Kenny on Twitter at www.twitter.com/jkenny_ns and the News-Sentinel.com crew at www.twitter.com/PrepHoops_ns.

North Side senior and Homestead sophomore honored by IBCA

Friday, March 28, 2014 - 3:24 am

North Side senior Tre'Vion Crews and Homestead sophomore Caleb Swanigan were first-team selections for the Senior and Underclass Indiana Basketball Coaches Association/Subway all-state basketball teams it was announced Thursday. Fifteen players were chosen for each team.

Joining Crews on the Senior team was former Bishop Luers player James Blackmon Jr., who now plays for Marion.

Area players who received honorable mention for the Senior team were Treyvon Covington of Snider, Grady Eifert of Bishop Dwenger, Justin Mitchell and Cameron LeShore of Wayne, D.J. McCall of Concordia Lutheran, Steve McElvene of New Haven, Oosha Mitchell of North Side, and David Vogel of Norwell.

Area players earning honorable mention for the Underclass team were Mason Coverstone and Brachen Hazen of Columbia City, Wesley Davidson of Blackhawk Christian, Cole Hartman of DeKalb, Terrell Johnson of Bishop Luers, Andrew Kus of Canterbury, Justin McCoy of Garrett, Chandler White of Carroll, and Devlyn Williams of Snider.

Former Bishop Luers player Vijay Blackmon, now a sophomore at Marion, also earned honorable mention.

2014 IBCA/SUBWAY BOYS SENIOR ALL-STATE

First Team

James Blackmon Jr., Marion

Trevon Bluiett, Park Tudor

Aaron Brennan, Guerin Catholic

Tre'Vion Crews, North Side

Ernie Duncan, Evansville Harrison

Jacob Johnson, Mooresville

Justin King, Bowman Academy

Trey Lyles, Indianapolis Tech

Bryant McIntosh, Greensburg

Zach McRoberts, Carmel

Tayler Persons, Kokomo

Sean Sellers, Greensburg

P.J. Thompson, Brebeuf Jesuit

Jeremie Tyler, Indianapolis Tech

Tyler Wideman, Lake Central

2014 IBCA/SUBWAY BOYS UNDERCLASS ALL-STATE

First Team

Gary Bonds, Indianapolis Scecina

Harris Brown, Indianapolis Howe

Ryan Cline, Carmel

Davon Dillard, Bowman Academy

Hyron Edwards, East Chicago Central

Jordan Geist, Penn

Brennan Gillis, Ben Davis

Eron Gordon, North Central

Drew Hackett, Munster

Matt Holba, Guerin Catholic

Joel Okafor, Richmond

Chris Palombizio, Chesterton

Josh Speidel, Columbus North

Caleb Swanigan, Homestead

K.J. Walton, Brownsburg