News-Sentinel.com Your Town. Your Voice.
This Weeks Deal
Basche's Martial Arts
Buy 1 Admission for Women's Self Defense Clinic for $20, and bring a friend for free
This Week Only
$20
50% off
Local Business Search
Stock Summary
Dow17089.58-23.96
Nasdaq4472.8116.79
S&P 5001987.624.09
AEP54.00-0.05
Comcast54.7750.145
GE25.995-0.025
ITT Exelis17.46-0.4
LNC52.76-0.09
Navistar37.79-0.04
Raytheon95.71-1.15
SDI21.7450.055
Verizon51.10990.1299

Prep scoreboard: IHSAA Girls Swimming Sectional preliminaries

Top 12 advance to Saturday's finals.

Friday, February 1, 2013 - 10:52 am

At South Side

GIRLS SWIMMING & DIVING

Helen P. Brown Natatorium

Preliminaries

Note: Top 12 advance to Saturday’s finals.

200 medley relay: 1. Homestead 1:49.69; 2. Carroll 1:54.44; 3. Bishop Dwenger 1:58.29; 4. Snider 2:04.17; 5. Concordia Lutheran 2:07.50; 6. Canterbury 2:09.47; 7. Wayne 2:13.40; 8. South Side 2:14.40; 9. Bishop Luers 2:20.78 10. Northrop 2:40.34.

200 yard freestyle: 1. Georgia Baldus (Snider) 1:55.89; 2. Hannah Miller (Snider) 1:57.80; 3. Emily Thrasher (Homestead) 1:58.89; 4. Zoe Toscos (Carroll) 1:59.37; 5. Kaitlyn Ducker (Homestead) 1:59.60. 6. Hallie Nowak (Homestead) 2:02.67. 7. Ciana Heatson (Carroll) 2:03.55. 8. Alexandra Bednarz (Carroll) 2:04.58. 9. Ryan Surm (Dwenger) 2:09.33. 10. Bethany Belleville (Snider) 2:13.40. 11. Hannah Thomas (Concordia) 2:18.25. 12. Kristi McDonald (Dwenger) 2:18.81.

200 yard IM: 1. Reagan Cook (Homestead) 2:08.78. 2. Caroline Weigand (Homestead) 2:12.13. 3. Rachel Farmer (Homestead) 2:17.07. 4. Larissa Nanna (Carroll) 2:18.19. 5. Mykenzie Kostka (Carroll) 2:19.91. 6. Marissa McDonald (Dwenger) 2:20.59. 7. Aubery Hilborn (Canterbury) 2:22.36. 8. Alexandra Burton (Snider) 2:23.21. 9. Haley Matthias (Snider) 2:23.87. 10. Sarah Coffee (Dwenger) 2:26.68. 11. Alexis Rini (Carroll) 2:27.22. 12. Jessica Brenneman (Concordia) 2:32.15.

50 yard freestyle: 1. Michaela Mintch (Snider) 24.21. 2. Erica Evans (Dwenger) 24.47. 3. Courtney Kresl (Carroll) 24.75. 5. Jordan Nussear (Homestead) 25.65. 6. Madaeline Hyde (Snider) 25.81. 7. Skylar Duggins (Homestead) 25.83. 8. Corrine Lower(Carroll) 26.16. 9. 9. Margaret Lawson (Concordia) 26.86. 10. Madelyn Nieter (Concordia) 26.96. 11. Angelica Voje (Carroll) 27.54. 12. Haley Merz ( Snider) 28.14.

100 yard butterfly 1. Bsiley Pressey (Homestead) 58.44. 2. Georgia Baldus (Snider) 58.52. 3. Katie Krivacs (Homestead) 59.70. 4. Katelyn Gutwien (Homestead) 1:00.07. 5. Mykenzie Kostka (Carroll) 1:02.67. 6. Samantha Butz (Carroll) 1:02.83. 7. Sarah Coffee (Dwenger) 1:04.89. 8. Aubrey Hilborn (Canterbury) 1:05.20. 9. Nina Williams (Canterbury) 1:06.78. 10. Mary Cerajewski (Wayne) 1:08.00. 11. Haley Merz (Snider) 1:09.15. 12. Bailey Whitehill (Snider) 1:12.14

100 yard freestyle: 1. Michaela Mintch (Snider) 53.62. 2. Courtney Kresel (Carroll) 54.19. 3. Erica Evans (Dwenger) 54.72. 4. Emily Thrasher (Homestead) 54.96. 5. Lauern Blanchard (Carroll)55.39. 6. Kaitlyn Ducker (Homestead) 55.49. 7. Hallie Nowak (Homestead) 55.83. 8. Madaleine Hyde (Snider) 56.08. 9. Sarah Pushis (Carroll) 56.46. 10. Madelyn Nieter (Concordia) 59.29. 11. Margaret Lawson (Concordia) 59.70. 12. Cara Clark (Dwenger) 1:01.61.

500 yard freestyle: 1. Hannah Miller (Snider) 5:16.79. 2. Zoe Toscos 5:19.22. 3. Katlyn Gutwein 5:19.98. 4. Ally Hembree (Homestead) 5:27.24. 5. Rachel Farmer (Homestead) 5:28.09. 6. Alexandra Bednarz (Carroll) 5:30.13. 7. Caroline Baldus (Snider) 5:31.70. 8. Ryan Strum (Dwenger) 5:45.58. 9. Briana Van (Carroll) 5:49.37. 10. Bailey Whitehill (Snider) 6:06.77. 11. Baleigh Haynes (South Side) 6:23.21. 12. Nicole Straley (Dwenger) 6.23.75.

200 yard freestyle relay: 1. Snider 1:41.02. 2. Carroll 1.41.30. 3. Homestead 1.41.95. 4. Dwenger 1:53.10. 5. Concordia 1:54.14. 6. South Side 1:56.03. 7. Canterbury 2:01.15. 8. North Side 2:03.88. 9. Wayne 2:06.74. 10. Bishop Luers 2:13.70. 11. Northrop 2:22..

100 yard backstroke: 1. Bailey Pressey (Homestead) 59.44. 2. Reagan Cook (Homestead) 1:00.68. 3. Sarah Pushis (Carroll) 1:01.40. 4. Samantha Butz (Carroll) 1:02.46. 5. Skylar Duggins (Homestead) 1:02.46. 6. Marissa McDonald (Dwenger) 1:03.60. 7. Bethany Bellevile (Snider) 1:06.93. 8. Caroline Baldus (Snider) 1:07.21. 9. Kelly McKee (Carroll) 1:07.45. 10. Morgan Evans (Snider) 1:08.92. 11. Hannah Thomas (Concordia) 1:10.95. 12. Cara Clark (Dwenger) 1:11.47.

100 yard breaststroke: 1. Caroline Weigand (Homestead) 1:05.56. 2. Ciana Heaston (Carroll) 1:08.66. 3. Larissa Nanna (Carroll) 1:09.07. 4. Claire Ellingson (Carroll) 1:10.32. 5. Mary Cerajewski (Wayne) 1:10.41. 6. Ally Hembree (Homestead) 1:10.60. 7. Alexandra Burton (Snider) 1:12.10. 8. Ana Maxson (Snider) 1:13.41. 9. Haley Matthias (Snider) 1:13.86. 10. Grace Walther (Homestead) 1:14.51. 11. Kristi McDonald (Dwenger) 1:17.66. 12. Maria Welch (Dwenger) 1:17.91

400 yard freestyle relay: 1. Homestead 3:41.19. 2. Snider 3:41.77. 3. Carroll 3:45.36. 4. Dwenger 4:00.58. 5. Concordia 4:12.50. 6. Canterbury 4:30.33. 7. North Side 4:33.49. 8. South Side 4:38.50. 9. Bishop Luers 4:54.26. 10. Wayne 5:16.64. 11. Northrop 5:17.92.

At Jay County

IHSAA SECTIONAL

Preliminaries

Note: Top 12 advance to Saturday’s finals.

Note: Swimmers from News-Sentinel area schools only.

200 yard medley relay: 3. South Adams 2:03.06. 4. Bellmont 2:04.76. 6. Norwell 2:07.59. 8. Bluffton 2:11.32.

200 yard freestyle: 2. Kayla DeRemer (Norwell) 2:10.51. 8. Chloe Mock (Bellmont) 2:13.81. 9.Mikayla Vogelwede (Bellmont) 2:14.17. 11. Danielle Biberstein (Bluffton) 2:16.54.

200 yard IM: 3. Sarah Evans (Bellmont) 2:28.74. 7. Sidney Sprunger (South Adams) 2:34.98. 8. Caroline Mettler (Bluffton) 2:36.14. 10. Michaela Rupp (South Adams) 2:41.20. 12. Mae Baczynski (Bluffton) 2:42.31.

50 yard freestyle: 1. Rachel Emshwiller (Bluffton) 25.57. 5. Rachel Klingensmith (Bellmont) 26.39. 7. Brittney Hartman (Bellmont) 27.15. 9. Victoria Rundquist (Norwell) 27.74. 10 Danielle Biberstein (Bluffton) 27.89.

100 yard butterfly: 2. Kara DeLong (South Adams) 1:03.77. 3. Courtney DeRemer (Norwell) 1:06.32. 5. Reagan Burry (Bellmont) 1:09.38. 12. Mae Baczynski (Bellmont) 1:12.33.

100 yard freestyle: 2. Rachel Emshwiller (Bluffton) 55.80. 3. Cady Farlow (South Adams) 56.62. 5. Rachel Klingensmith (Bellmont) 58.27. 12. Brittney Hartman (Bellmont) 1:01.71.

500 yard freestyle: 2. Chloe Mock (Bellmont) 5:49.88. 7. Courtney DeRemer (Norwell) 6:08.76. 8. Mikayla Vodlewede (Bellmont) 6:09.71.

200 yard freestyle relay: 2. Bellmont 1:47.84. 5. Bluffton 1:51.70. 7. Norwell 1:57.17. 8. South Adams 2:02.20.

100 yard breaststroke: 2. Kara DeLong (South Adams) 1:03.44. 5. Sidney Sprunger 1:09.48. 6. Peighton Morlan (Bellmont) 1:09.71. 7. Kayla DeRemer (Norwell) 1:09.91. 10. Hannah Mendez (Bellmont) 1:12.56. 12. Janean Steffen (Bluffton) 1:13.32

100 yard breaststroke: 1. Cady Farlow (South Adams) 1:09.13. 4. Sarah Evans (Bellmont) 1:15.25. 6. Kaitlyn Schriver (Bluffton) 1:18.21. 10. Victoria Richardson (South Adams) 1:21.29. 12. Molly Gates (Norwell) 1:23.15

400 yard freestyle relay: 2. Bellmont 4:01.68. 5. Bluffton 4:05.72. 6. South Adams 4:11.73.